Welcome, visitor! [ Register | LoginRSS FeedTüm sosyal problemleri çözüme kavuşturacak sihirli formül

| Genel | 27 Ekim 2017

“Sen benim ne yaşadığımı biliyor musun?”

Kimi zaman içimizden sessiz bir çığlıkla, kimi zaman da karşımızdakine var gücümüzle söylediğimiz, ya sorunun başlangıcındaki sızdırmada ya da sonuca vardığını düşündüğümüz o anda en rafine yardım isteme şeklidir bu soru cümlesi.

Peki bir sorun ile karşılaştığımız zaman ne yaparız? Kaçalım mı? Yoksa mücadele mi edelim? Sizce mücadele edersek o problemi çözebilir miyiz? Yoksa ilk anda duygu düşünce ya da davranışlarımızla mı yanıt bulmaya çalışırız?

Yoksa problem çözümünde sınırların dışına çıkmak sonuca daha mı kolay ulaştırır?

Aslında hayatlarımız oldukça karmaşık ve bir o kadar dinamiktir. Yaşadığımız anılar, olaylar, deneyimler nefes almamızı anlamlandırmaktadır. Bazen bu durum bizi bir sorun yumağına da itebilir. Yani sorunlar ne kadar karmaşıksa kişinin baş edebilme düzeyi de azalır. Sosyal ilişkiler içinde yaşanılan çatışmalar, içine girdiğimiz roller, ruhsal sorunlar, yetersizlik, karar verememe ya da toplumsal sorunlar çok çeşitli gözükse de ortaya çıkış nedenleri genelde aynıdır.

Peki çözüm nedir?

Sorunlarımızı 3 farklı yolla çözebiliriz:

  • Zihinsel
  • Duygusal
  • Davranışsal

Bir kişi sorunlarına ilk olarak duygusal olarak yaklaştığı zaman problemin çözümünde kendisini oldukça yıpratır. Kişi eğer bu süreçte tek başına ise fazla miktarda duygusal boşalmalar yaşayabilmektedir.

Davranışsal problem çözmeye yaklaşan kişi de ise hareket ön plandadır. Sorunu çözebilir fakat düşünce ve hisler geri planda kaldığından problem temelinde tam anlamıyla çözemeyip sonrasında pişmanlık yaşayabilir.

Tıpkı sosyal sorunlarımızı da bir matematik, geometri çözer gibi ilk etapta zihinsel olarak yaklaşır isek tanımlama, muhakeme etme, analiz ve detaylandırma ön plana çıkar. Psikolojik sorunların kökeni konuşma ve paylaşım eksikliğine dayanır. Buna son vermek, ya da etkilerinden kurtulmak için iletişim ihtiyaçlarınızı gidermeniz gerekir. Bunun ilk adımı konuşmaktır. Şayet bunu sağlaya bileceğiniz bir ortamınız yoksa canlı sohbet hatlarını kullanmalısınız. Konuşmalarınız asla kayıt altına alınmaz. Canlı sohbet hatlarında bilgi paylaşımı yoktur, müşteri gizliliği ön planda tutulur. Bu kadın partner numaraları tamamen özel kullanım hatları olup, istediğiniz konuda istediğiniz zaman konuşabilirsiniz. Hatlar tamamen güvenli olup yedi yirmi dört hizmet halindedir.

 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.